Radek Fojtík

,,Naše rastliny opeľujú čmeliaky. Chováme aj chrobáky a rôzne druhy hmyzu, ktoré majú za úlohu byť prirodzenou ochranou proti škodcom.”

Radek Fojtík Podpis

Radek Fojtík
Vedúci farmy Kameničany

Farma
Kameničany

Náš prvý skleník vyrástol v Kameničanoch, v tesnej blízkosti CHKO Biele Karpaty. Ako zdroj elektrickej energie a ekologického tepla slúži miestna bioplynová stanica s výkonom až 1 MWe. Oxid uhličitý, ktorý sa nachádza v jej spalinách, tiež využívame v našich skleníkoch, čím znižujeme záťaž na životné prostredie.

Strecha skleníkov pozostáva zo špeciálnych difúznych skiel s vyššou priepustnosťou svetla, ktoré sa využívajú aj vo fotovoltike. Na zavlažovanie využívame hlavne dažďovú vodu, ktorú zbierame v lagúne s kapacitou až 6 000 m3. Využitie tzv. pestovateľských svetiel nám umožňuje pestovať paradajky celých 12 mesiacov v roku. Aj vďaka tomu sú bežne dostupné vo všetkých významných obchodných reťazcov na Slovensku.

Všetka práca v skleníkoch na farme v Kameničanoch sa vykonáva ručne. Aj preto naša farma poskytuje pracovnú príležitosť až 40 zamestnancom, väčšinou z miestneho regiónu.

Na farme Kameničany pestujeme síce len dva druhy rajčín, ale spolu sa ich tu dopestuje ročne skoro 650 ton. Obe tieto odrody získali ako prvé na Slovensku od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR značku kvality SK GOLD.

Na farme Kameničany pestujeme:

Peter Kelemen

,,K založeniu farmy nás priviedla najmä láska k domácim produktom.”

Peter Kelemen Podpis

Peter Kelemen
Vedúci farmy Bruty

Farma
Bruty

K založeniu farmy nás priviedla najmä láska k domácim produktom. V dedinke Bruty sme sa preto, ako ľudia so skúsenosťami z IT oblasti, spojili s pestovateľmi paradajok a rozhodli sme sa postaviť skleník. Odvtedy myslíme v cykloch. Celý priebeh pestovania je naplánovaný minimálne rok dopredu. Výberu sadeníc venujeme maximum času a samozrejme nasávame informácie, ktoré nám pomáhajú robiť správne rozhodnutia - v snahe zaručiť prvotriednosť. Našim cieľom je poskytnúť slovenskému zákazníkovi čerstvú a kvalitnú slovenskú zeleninu, a to počas celého roka.

Pôda je vyčerpateľná a dá sa znehodnotiť. Každý deň nám nové stavby a fabriky ukrajujú z ornej pôdy. Ide o celosvetový fenomén. S myšlienkami na budúcnosť sme sa zaviazali znásobiť výnos. Aj na malej ploche sa dá vypestovať veľké množstvo plodín bez toho, aby klesala ich kvalita, a to za akéhokoľvek počasia. Práve preto zavádzame do praxe moderné postupy, naše poznatky z IT a naše technické zručnosti. Snažíme sa zatraktívniť a zefektívniť vlastnú prácu, ale aj poľnohospodárstvo ako celok.

Pri pestovaní nám pomáha počítačový softvér, ktorý ovláda chod skleníka. Riadi dodávanie potrebných živín do kokosového substrátu, v ktorom sú rajčiny pestované. Ide o dokonalú náhradu pôdy, ktorá zaistí, že korene nehnijú a nevznikajú na nich plesne. Softvér meria teplotu vzduchu, na základe predpovede počasia riadi otváranie okien a prekrýva sadenice tienidlami, ak je slnko prisilné.

Zostatkovú vodu zo závlahy recyklujeme. Miešame tiež dažďovú vodu s vodou zo studne v tom správnom pomere, aby sme dosiahli priaznivé pH pre naše rastliny. O ochranu rastlín sa starajú chrobáky a pavúky, ktoré chováme. Rastliny opeľujú čmeliaky, ktorých sa v jednom skleníku vyskytuje aj 15 000.

Na farme Bruty pestujeme:

Jozef Šaranko

,,Práca v sklenníku je pre mňa balzamom na nervy. Ako každého pestovateľa, aj mna neskutočne teší a baví zbierať plody svojej práce.”

Jozef Šaranko Podpis

Jozef Šaranko
Vedúci farmy Veľké Zlievce

Farma
Veľké Zlievce

V rámci snahy o zachovanie tradície pestovania paradajok v našom okrese som sa rozhodol pre kúpu skleníka. Hoci máme na farme s pestovaním paradajok práce stále veľa, ako každý pestovateľ, radi zbierame plody svojej práce.

Farma vo Veľkých Zlievcoch sa môže pochváliť takmer 30 ročnou pestovateľskou tradíciou. V minulosti sa tu na 3 hektároch pestovali gerbery a 2,2 hektáru slúžilo na pestovanie paradajok. Farma vo svojej dnešnej podobe vznikla v roku 2013. Na ploche 3,3 hektára sa postavili úplne nové vysoké skleníky.

V súčasnosti na farme využívame na vykurovanie najmä drevnú štiepku, ale stále nám ostáva ako záložný zdroj plyn. Recyklujeme odpad a prebytočnú vodu zo zavlažovania. Na ochranu rastlín používame len prirodzenú ochranu v podobe hmyzu.

Na farme Veľké Zlievce pestujeme:

Eva Buzková

,,Človek predsa nemusí byť šéfkuchár, aby túžil po najkvalitnejších surovinách.”

Eva Buzková Podpis

Eva Buzková
Vedúca farmy Handlová

Farma
Handlová

Banská voda dlhé roky voľne vytekala z portálu štôlne najstaršej uhoľnej bane – Bane Handlová do vodných tokov. Farma Handlová vznikla v roku 2014, kedy sa banská voda začala zmysluplne využívať na chov rýb a vykurovanie skleníkov v rámci integrovaného projektu Rybej farmy a skleníkového hospodárstva spoločnosti AGRO RYBIA FARMA v Handlovej.

Súčasťou tohto hospodárstva sú aj dva skleníky, v ktorých celoročne pestujeme šalátové uhorky a paradajky. Okrem vykurovania banskou vodou, skleníky šetrnným spôsobom ochladzujeme vodnou hmlou. Každý kto našu zeleninu ochutnal, potvrdí, že chuťou sa vyrovná tej zo záhradiek našich starých mám a babičiek. Našim spotrebiteľom chceme priniesť na pulty predajní čerstvú, kvalitnú a zdravú zeleninu, ktorú si rýchlo obľúbia.

Na farme Handlová pestujeme:

Eva Špeťková

,,Každý, kto našu zeleninu ochutnal, potvrdí, že chuťou sa vyrovná tej zo záhradiek našich starých mám a babičiek.“

Eva Špeťková Podpis

Eva Špeťková
Vedúca farmy Nováky

Farma
Nováky

Región hornej Nitry je skoro 100 rokov regiónom baníckym. Hnedé uhlie ale nie je jediným bohatstvom, ktoré sa ukrýva v hlbinách tunajšej zeme. Ďalším je horúca voda z geotermálneho vrtu a tepelná energia banských vôd, ktoré od roku 2010 využívame na vyhrievanie skleníkov v spoločnosti AGRO GTV v Novákoch.

Moderná holandsko – izraelská technológia nám umožňuje úrodu paradajok zbierať od marca do decembra. Odbornosť našich zamestnancov je zase zárukou, že paradajky sú výborné a kvalitnejšie ako tie z dovozu.

Skleníky šetrnne ochladzujeme vodnou hmlou a s láskou zberáme len kvalitné a zrelé plody, ktoré dozreli priamo na koreni, nie v skladoch a bez slnka. Čím sú plody zrelšie, tým majú výraznejšiu chuť, vôňu a vyšší obsah cenných látok.
Prinášame chutné paradajky a myslíme pritom na vaše zdravie a zdravie vašich blízkych. 

Na farme Nováky pestujeme:

Miroslav Studický

„Od našich domácich Slovenských pestovateľov garantujeme čerstvosť vypestovaných plodín, ktoré dokážeme dodať behom pár hodín.“

Miroslav Studický Podpis

Miroslav Studický
zastúpca Vitazel


Vitazel

Najprv sme pestovali zeleninu iba v Kolárove. Chceli sme však rozšíriť našu ponuku o nové druhy, a preto sme v roku 2002 založili farmu v Marcelovej. Marcelová je ako stvorená na pestovanie zeleniny a ovocia, pretože sa nachádza na juhu Slovenska, kde o slnečné dni nie je núdza.

Naša farma sa nachádza v priestoroch bývalého družstva a pozostáva z 204 hektárov pestovateľských plôch, z ktorých sú 4 hektáre kryté. Okrem kvality sadeníc si potrpíme aj na najnovšie technológie a ekologické postupy. Vieme sa pochváliť traktormi na GPS, zberovými pásmi, kvapkovou závlahou či ekologickým prístupom k ochrane pôdy.

Vitazel sa stará o rozšírenie a spestrenie ponúkaného sortimentu, ale je aj hlavným ťahúňom v oblasti predaja a komunikácie s obchodnými reťazcami, s ktorými vyjednáva podmienky.

Na farme Vitazel pestujeme:

Ovocná farma

,,Rozhodli sme sa pre drobné ovocie, pretože chutí našim deťom najviac. V obchodoch nám chýbajú Slovenské čučoriedky.”

Ing. Miroslav Kavuľa
Vedúci ovocnej farmy

Ovocná
Farma

Ovocnú farmu sme založili v roku 2017 v obci Plavecký Peter. Pri zakladaní farmy sme sa rozhodli pre pestovanie drobného ovocia, pretože chutí našim deťom najviac a v slovenských obchodoch často v ponuke chýba. Oblasť Malých Karpát sa navyše vyznačuje dostatočným počtom slnečných dní v roku, čo zaručuje sladkú chuť a zrelosť plodov.

Na rozlohe 35 hektárov sme vysadili nádherný sad, v ktorom dozrievajú sladké čučoriedky. Aj keď je Ovocná farma najmladším členom Ovozely, hrdo sa hlási k pestovateľskej tradícii regiónu. Obec Plavecký Peter je totiž vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a nachádza sa tu 26 objektov roľníckych domov, ktoré sú kultúrnymi pamiatkami.

Na farme kombinujeme túto bohatú tradíciu pestovania plodín s modernými postupmi a technológiami. Samozrejmosťou sú traktory na GPS, automatizovaný zber plodov či ekologický prístup k ochrane pôdy a vody.

Na ovocnej farme pestujeme: