Radek Fojtík
vedúci farmy Kameničany
Peter Kelemen
vedúci farmy Bruty
Jozef Šaranko
vedúci farmy Veľké Zlievce
Eva Buzková
vedúca farmy Handlová
Eva Špeťková
vedúca farmy Nováky

FARMA KAMENIČANY

Ako vyzerá môj všedný deň? Vzhľadom na to, že všetka práca v skleníku je ručná, zamestnávame celoročne v priemere okolo 40 zamestnancov. Najviac času trávim s nimi. Zavčas rána urobím pre každého rozpis, čo bude v skleníku robiť. Krátko na to si prejdem skleník, skontrolujem, ako sa darí rastlinkám a upravím nastavenie vetrania, závlahy a kúrenia. Popoludní prebieha expedícia paradajok. Ak je všetko v poriadku, sú na druhý deň ráno na pultoch obchodných reťazcov.

V budúcnosti by sme sa radi zamerali na osvetu a poskytli verejnosti viac informácií o tom, ako naše farmy fungujú.  Chceme napríklad pozývať školy na exkurzie a vysvetliť ľuďom, aký pozitívny vplyv majú naše skleníky na životné prostredie a aký je ich prínos pre ekonomiku. Chceme, aby naša práca dávala zmysel aj ostatným.

FARMA BRUTY

Prečo sme sa rozhodli práve pestovanie?
Zatiaľ, čo väčšina populácie stavala domy či chaty v lukratívnych štvrtiach a oblastiach, my sme sa rozhodli postaviť skleník. Čas ukázal, že naše rozhodnutie bolo správne. V dedinke Bruty sme dokázali spojiť na jednej strane záľubu v pestovaní paradajok a na strane druhej sme prispeli k rozvoju pracovných miest v regióne.

A prečo práve pestovanie? Nie neboli sme vnúčatá, ktoré by pomáhali starým rodičom v záhrade. Pri pomyslení na rýľovanie nás prepadala neuveriteľná únava. Boli sme však vnúčatami, ktoré ešte nedozretú úrodu „kradli“ starkým pred očami. K pestovaniu nás priviedla láska k domácim produktom. Paradajky však ani zďaleka nie sú poslednou zastávkou. Ak ochutnáte aj ďalšie nami pestované plodiny, zistíte, že sa z nás stali skutoční „machri“ poľnohospodárstva.

FARMA VEĽKÉ ZLIEVCE

Pre kúpu skleníka som sa rozhodol, okrem iného, aj preto, aby som zachoval tradíciu pestovania paradajok v našom okrese. Na farme Veľké Zlievce využívame na vykurovanie najmä drevnú štiepku, ale stále nám ostáva ako záložný zdroj plyn. Hoci máme s pestovaním našich skvelých paradajok práce stále viac než dosť, pre mňa je práca v skleníku balzamom na nervy. Ako každého pestovateľa, aj mňa neskutočne teší a baví zbierať plody svojej práce.

FARMA HANDLOVÁ

Banská voda dlhé roky voľne vytekala z portálu štôlne najstaršej uhoľnej bane – Bane Handlová do vodných tokov. Zmysluplné využitie našla až pri naplnení myšlienky jej využitia na chov rýb a vykurovanie skleníkov v rámci Integrovaného projektu Rybej farmy a skleníkového hospodárstva spoločnosti AGRO RYBIA FARMA v Handlovej. Jeho súčasťou sú aj dva skleníky, v ktorých celoročne pestujeme šalátové uhorky a paradajky.

Každý kto našu zeleninu ochutnal potvrdí, že chuťou sa vyrovná tej zo záhradiek našich starých mám a babičiek. Našim spotrebiteľom chceme priniesť do predajní čerstvú, kvalitnú a zdravú zeleninu, ktorú si rýchlo obľúbia.

FARMA NOVÁKY

Región hornej Nitry je viac ako 100 rokov regiónom baníckym. Okrem hnedého uhlia ponúka aj ďalšie bohatstvo z hlbín Zeme. Je ním  horúca vodu z geotermálneho vrtu a tepelná energia banských vôd, ktoré od roku 2010 využívame na vyhrievanie skleníkov v spoločnosti AGRO GTV v Novákoch.  

Úrodu paradajok zberáme od marca do decembra. Výsledkom holandsko-izraelskej technológie, v kombinácii s odbornosťou našich zamestnancov, sú  výborné paradajky, kvalitnejšie ako ponúka dovoz. S láskou zberáme len kvalitné a zrelé plody, dozreté priamo na koreni, a nie v skladoch bez slnka. Čím sú plody zrelšie, tým majú výraznejšiu chuť, vôňu a vyšší obsah cenných látok. Prinášame chutné paradajky a myslíme pritom na zdravie vás a vašich blízkych.